parafianowawies.info

Trzeciosobotnia adoracja w obecności bł. ks. Jana Machy

Podczas grudniowej Adoracji Najświętszego Sakramentu za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy przygotowanej przez Grupę Muzyczną Barka modliliśmy się o pokój.

Ks. Jan to niezwykły człowiek. W czasach, gdy najtrudniej było pokazać człowieczeństwo w obliczu zagrożenia, dokonał rzeczy niemożliwej. Wytrwał w swoim powołaniu do końca.

Jako kapłan wypełnił swoje powołanie, oddał życie w służbie Bogu i bliźniemu. Po święceniach w 1939 roku pełnił posługę w Rudzie Śląskiej, gdzie od razu zaangażował się w pomoc ludziom w okupowanej Polsce. Z powodu swojej działalności był przesłuchiwany a w 1941 roku aresztowany. Tam torturowany, nikogo nie wydał. Modląc się za oprawców, opieką otaczał współwięźniów. Zamordowany został w niemieckim więzieniu w Katowicach w 1942 roku.

Papież Franciszek dostrzegł, że w mrokach więzienia ks. Jan Macha znalazł w Bogu siłę i łagodność, by stawić czoła Niemcom, a jego męczeństwo jest owocnym ziarnem nadziei i pokoju.

„Myśl o niebie, gdy wstajesz ze snu, gdy kładziesz się do łóżka; myśl o niebie gdy klękasz do pacierza, gdy siadasz do posiłku. Myśl o niebie, gdy ci wesoło na duszy, byś w weselu nie przebrał miary; myśl o niebie, gdy gniecie cię smutek i trwoga, byś nie stracił cierpliwości i nie zapomniał, że czuwa nad tobą Bóg, który jest ucieczką i mocą naszą i pomocnikiem we wszystkich uciskach naszych. W szczególniejszy sposób myśl o niebie w chwili pokus i doświadczeń, byś nie upadł”.

„Przychodźcie naprawdę często do domu Bożego, aby oddać Chrystusowi cześć w Najświętszym Sakramencie i powierzyć Mu wszystkie intencje i cierpienia waszych serc”.

„Trzymajcie się w całym życiu niezachwianie wiary św., a przede wszystkim wypełniajcie w całym życiu i wypełniajcie co wiara św. nakazuje, nie porzucajcie pacierza, nie strońcie od Kościoła, nie uciekajcie od konfesjonału i Stołu Pańskiego”.

„W Przenajświętszym Sakramencie przyjmujemy dawcę łaski. Źródło wszelkich łask”.

„Czy myślisz, że jesteś wdzięczny Bogu, jeżeli słowem tylko dziękujesz, a zarazem w życiu nie uwzględniasz Jego Woli, przykazania Jego przestępujesz, obrażasz Go i zasmucasz?”.

/ ks. Jan Macha/